Poznejte základy jógy se zkušenou lektorkou Zuzanou Klingrovou a zacvičte si doma podle video lekce

Jóga není o vyběhnutí na vrchol kopce, je především o trpělivosti, říká Zuzana Klingrová, jedna z nejznámějších českých lektorek jógy a jógové terapie.

Zuzka se s jógou poprvé seznámila při studiu na sportovním gymnáziu a při trénincích juda. Tehdy jí příliš neupoutala. Hlubší vztah k józe si vybudovala až při studiích tělovýchovy a pobytu v Americe. Pravidelně učí jógu v Praze a wellness resortu Svatá Kateřina na Vysočině. Její odborné online lekce jógy si můžete vyhledat na YouTube i Instagramu. Pro začátečníky jógy, nám Zuzka doporučila hned několik rad.

6 rad Zuzany Klingrové po začátečníky jógy

1.  Najděte si vhodného učitele/lektora jógy.

2.  Nespěchejte v praxi jógy. Učte se trpělivosti.

3.  Nechtějte za každou cenu zvládnout každou pozici, nikdo vám za to nedá zlatou medaili.  

4.  Nenechte se v praxi vést egem. Nepoměřujte se s ostatními. Nesoutěžte.  

5.  Jóga není o vyběhnutí na vrchol kopce. Je o cestě, která vede k vrcholu a vnímání i těch nejjemnějších detailů, které nás po cestě potkávají.

6.  Jóga mění lidské životy. Tento proces vnitřní transformace je jóga.  

Zuzko, vybavíš si svou první hodinu jógy, když vás s ní trenér juda seznámil? Jaká ta lekce byla?

No jasně :-) Děsná nuda. Já se chtěla prát a né zdravit slunce. Cvičila jsem pozdrav slunci, protože trenéři tvrdili, že je to ideální rozcvička, díky níž budu pružná a mrštná a judo mi půjde lépe. Byla jsem šílené dítě, neposedné a netrpělivé. Jóga nebyla to, po čem jsem v té chvíli toužila.

Proč bychom s jógou měli začít?

Většina z nás začíná z čistě egoistických důvodů a je to tak naprosto v pořádku…bolest zad, zhubnout, zpevnit, protáhnout. Umět se svým tělem pracovat a zvládnout to, co vidíme na Instagramu. Hlubší poznání sebe sama a naslouchání přichází až později. Vše výše uvedené je důvodem, proč začít. V dnešní době může být i důvodem psychická stabilita a nalezení vnitřního klidu.

Můžeme s jógou začít třeba i sami doma podle lekcí na YouTube, nebo je vhodnější cvičit jógu nejdříve pod odborným dohledem lektora?

Jóga je 60% o samostudiu, ale je důležité mít svého učitele. Jsou věci, které se online naučit nedají. V dnešní době pandemie je to obtížné. Tedy určitě lze online začít, jen je důležité vybrat učitele, který vám přes obrazovku předá a vysvětlí vše důležité a potřebné, abyste si neublížili a praxi pochopili.

Jaké oblečení na jógu bys nám doporučila?

Oblečení na jógu by nemělo omezovat v pohybu a rušit vaši koncentraci během cvičení. Jednou jsem dostala legíny, které byly krásné, ale na straně měly řasení pomocí jemných gumiček. Bylo to nepříjemné a rušilo to mé soustředění na otáčení smyslů do nitra. Určitě pozor na zipy.  Třeba kapsička na zádech u legín není pro jógu vhodná. Je skvělá na běhání, ale při cvičení jógy bude překážet a tlačit. Při některém stylu jógy vám může vadit i příliš volné oblečení.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými styly jógy, které můžeme cvičit?

Hatha jóga je jemná, pomalá. Člověk má čas pozice poznat a pochopit. Klasické lekce Hatha jógy by měly zahrnovat práci s dechem a tokem energie – pranajámu. Zpívání manter, použití gest rukou - mudry, relaxace, meditaci a výklad filozofie jógy.

Powerjóga je dynamická, učí základy dechových technik a věnuje se intenzivně praxi pozic, které tvoří sestavy. I zde nechybí relaxace.

Aštanga jóga, je dynamická forma jógy, která se skládá ze šesti sérií. Každá z nich má pevné pořadí pozic. I zde jsou zahrnuty pozice, dechové techniky a techniky stimulující tok energie - pranajáma, meditace, relaxace, mantry a mudry.

Jak důležité je v józe dýchání?

Naprosto klíčové a nejen v józe :-) Bez pozic vydržíme, dny, měsíce, roky…Bez dechu vydržíme maximálně dvě až tři minuty. Tady je jasně vidět, co je pro naše bytí důležitější.

Můžeme si při józe nějak ublížit? Na co si máme dávat pozor?

Při cvičení jógy si můžeme přetížit klouby, zápěstí, kyčelní klouby, páteř, ale i svaly a mysl. Je důležité, aby nám praxe nejen pozic, ale i pranajámy byla dobře vysvětlena. Nejen jak je správně praktikovat, ale také období, kdy je určité cvičení vhodné praktikovat. Některé pozice nebo dechové techniky mají velmi silný nabuzující účinek, jsou tedy vhodné na ranní praxi. Pokud je zařadíme večer, může se nám hůře usínat. Velmi často se také objevují bolesti hlavy spojené s praxí jógy. Ty mohou souviset s nesprávným provedením pozice a nesprávným zapojením svalů při cvičení.

Napsala jsi knihu Jóga pro celý rok. Hraje roli, v jakém denním čase a ročním období jógu cvičíme? Jaká cvičení jsou nyní pro jarní období vhodná? 

Já jsem studovala jógovou terapii, která kombinuje ájurvédu, psychologii, jógu, která vychází s tantrických principů, tedy návrat k přirozeným rytmům v přírodě, souznění s cykly měsíce, ročním obdobím. Na jaře se tělo přirozeně očišťuje. Tvoří se více hlenu v organismu díky zvedající se ájurvédské dóše Kapha, elementu země a vody. Co získáte smícháním země a vody? Bahno :-) A tak, jak se chová bahno, se chová naše mysl a tělo. Je pomalé, líné, letargické, studené, hutné…Na jaře potřebuje naše tělo prohřát a rozpohybovat. Může to být skrze jídlo, nebo aktivitou. Při cvičení jógy přecházíme k dynamičtější praxi, která více vyvolává pocení, podporuje činnost a očistu vnitřních  orgánů. V jídle volíme méně tuku, méně sladkých potravin a více sáhneme po hořké, ostré a trpké chuti. Ideální je pokrm, který je ostrý, lehký, ne mastný, tedy suchý a vždy teplý. Tématu harmonizaci jednotlivých ájurvédských dóš  se hodně věnuji i ve své druhé knize, Jóga proti úzkosti a strachu, a ještě více ve třetí knize, která vyjde na podzim 2021.

Zmínila jsi svou druhou knihu - Jóga proti úzkosti a strachu. Proč jsi toto téma zvolila?

Jedním z důvodů byla situace okolo nás a druhým to, že právě naše mysl je to, co nám způsobuje zdravotní problémy na úrovní fyzické i psychické. Samotná mysl je klíčem k uzdravení.

Dokážeme cvičením jógy odbourat stres? Doporučila bys nám, jak na to?

Určitě! Právě skrze dech, který pomáhá harmonizovat sympatický a parasympatický nervový systém. Při stresu převažuje sympatikus, reakce těla boj a útěk. Tlumený je parasympatikus, zodpovídající  za trávení a odpočinek. Dechové techniky toto harmonizují. Tedy dávají prostor pro správnou činnost vnitřních orgánů, imunitního systému, trávení a regeneraci organismu. Některé pozice pak pomáhají stimulovat Nervus Vágus - bloudivý nerv, který souvisí s parasympatikem.