Cibulový princip vrstvení oblečení

Co si mám vzít na sebe? To je častá otázka, kterou si kladou lidé před výletem či túrou. Nebude mi moc teploto? Nebo naopak zima? Jak se správně obléknout, abyste byli vy i vaši blízcí za každého počasí v suchu a teple? Odpověď je správné vrstvení oblečení.

K regulaci teploty těla totiž přispívá správně vybrané a poskládané oblečení. Aby byl regulační efekt, a to i odvod par z povrchu kůže co nejlepší, je potřeba oděv vrstvit.

Třívrstvý systém

Nejčastěji používaný a doporučovaný systém vrstvení je ten třívrstvý. Jedná se o funkční prádlo, tepelně-izolační vrstvu a svrchní ochrannou vrstvu.

Funkční prádlo

První a nejdůležitější vrstvou je bezesporu termoprádlo. Horní i spodní díl funkčního oblečení udržuje tělo v optimální teplotě a odvádí pot od těla, díky čemuž neprochladnete. Pokud se chystáte na nějakou sportovní aktivitu, volte syntetický materiál. Jejich výhodou je mechanická odolnost, delší životnost. Nevýhodou je, že syntetická vlákna jsou skvělým prostředím pro množení bakterií, takže po zpocení je potřeba prádlo rovnou vyprat. Jestliže se chystáte na klidnější aktivity, sáhněte po merino produktech. Při výběru funkčního prádla dbejte na to, aby tělo obepínalo, mělo ploché švy a bylo příjemné na tělo. Merino produkty najdete v kolekci ALPINE PRO.

Tepelně-izolační vrstva

Druhou vrstvou jsou hřejivé a prodyšné funkční mikiny či fleecové oblečení, které dobře odvádí vlhkost a zároveň neprofouknou a udrží tělo v teple. Úlohou této vrstvy je tepelně izolovat a zabránit úniku tepla od těla. Také by měla správně odvádět tělesnou vlhkost, proto se i zde s oblibou využívají umělé i přírodní materiály.

Vrchní vrstva chrání

Třetí vrstva slouží jako ochrana proti větru, dešti a dalším rozmarům počasí. Do českých hor vám bude při zachování třívrstvového systému stačit praktická softshellová bunda. Ta má za úkol zamezit ztrátě tepla prouděním vzduchu či větru. Díky dobré prodyšnosti se v softsheelové bundě člověk nezapařuje. Do polárních a vysokohorských oblastí je pak vhodné přidat ještě jednu vrstvu a kombinovat tak tedy peřovou a softshellovou bundu. Mezi vysoce kvalitní vrchni vrsty patří i naše nanomebránová bunda GERS/A.

Správný výběr

Vrchní vrstva by vám neměla padnout jako ulitá. Outdoorová bunda by měla být dostatečně velká, jelikož pod ní potřebuje vtěsnat několik dalších vrstev. U střihů bund a kabátů s anatomickým tvarem je to ale naopak. Bunda by měla sednout precizně tak, aby vás nikde neomezovala. U kalhot je zase nejpodstatnější pohodlí. Vyberte si střih, který se vám nejlépe bude nosit. Musí vám umožnit dostatečně volný pohyb.

Jak se o outdoorové oblečení starat

Softsheelové oblečení i výrobky se specializovanými zátěry či membránou, potřebují zvláštní prací a impregnační prostředky určené přímo pro tento typ textilie. Běžné prací prostředky mohou oblečení poškodit. Na aviváž či sušičku raději rychle zapomeňte. Oblečení perte na minimální teplotu a raději ani neždímejte.

Péřové bundy perte v pračce na program ručního prací s minimálními otáčkami a při minimální teplotě. Nikdy neždímejte, peří by se mohlo zcuckovatět a přesunout do jiné části oděvu. Sušte výhradně zavěšené na ramínku a pravidelně protřepávejte, aby větší část peří neskončila v dolní části výrobku.

Vhodné prací a impregnační prostředky najde na našem webu v sekci Impregnace a prací prostředky.

Články s podobnými tématy