Doprava zdarma od 1 500 Kč Nezávazná rezervace Vrácení do 30 dnů Věrnostní program E-SHOP 605 237 990, Po - Pá 9:00 - 16:00
eshop@alpinepro.cz

Potrénovali jsme s judisty v Nymburce


Judo je výchovně vzdělávací systém, který jeho zakladatel Jigoro Kano v 19. stolení zavedl do školních osnov a i dnes je jeho součástí v několika zemích. Na olympijských hrách v Londýně 2012 bylo třetím nejrozšířenějším sportem po atletice a plavání. Je to výchovně vzdělávací systém harmonicky rozvíjející ducha i tělo. S jeho etickými zásadami (zdvořilostí, odvahou, upřímností, ctností, skromností, respektem, sebeovládáním a přátelstvím) se ztotožňujeme i my v ALPINE PRO, a právě proto jsme se stali v roce 2016 partnery Českého svazu juda. 

Své začátky s judem i způsoby tréninku nám blíže popsal David Klammert, který se v roce 2015 stal Mistrem Evropy do 23 let ve váhové kategorii do 90 kg. 

Davide, kdo Tě k judu přivedl?

S judem jsem začínal asi v šesti letech v Kroměříži, kde mne k němu přivedl táta. Chtěl jsem dělat něco bojového, akčního a judo je pro rozvoj dětí dobrá volba. Takže naštěstí to táta dobře zhodnotil, za což mu budu do konce svého života vděčný.

Co tě na judu imponovalo?

Na judu se mi líbí, že je to odlišný sport. Každý chce hrát fotbal apod., ale judo je jiné. Je o té partě, morálce k trenérovi, k žíněnce, k soupeři. Je tam ta úcta ke všemu a to se mi na tom hodně líbí.

Jak vypadá tréninková příprava v judu?

Dopoledne máme spíše kondiční fázi, odpoledne se hodně věnujeme taktice juda, pereme se, zkoušíme úchopy, chvaty, hody apod.

Máte na každý trénink kimono nebo pro začátek stačí obyčejné oblečení?

Začátečníkům určitě postačí obyčejné oblečení. Když se chce člověk specializovat, tak už potřebuje kimono, protože se s ním děla většina chvatů. Trénujeme úchopy za límce, rukávy apod.


Jak před závody shazujete kila, abyste mohli soutěžit v dané váhové kategorii?

Během tréninku před závody svalovou hmotu spíše nabíráme. Když se perete a jste těžší, tak máte určitou výhodou. Těsně před závodem potřebujeme shodit většinou 5 % naší váhy, u mě cca 5 kilo. Je to proces na celý týden. Hodně je to o odvodňování organismu. Poslední dva dny moc nepijeme, nejíme. Běháme v takovém speciálním obleku podobném neoprenu. Během dvou dnů po závodě máme váhu zase zpátky.

Jak vypadá finální příprava před závodem?

Je to hodně o taktice a rychlosti. V hlavě si srovnáváme, jaký nás čeká soupeř. Jaké úchopy budeme chtít během zápasu využít apod.


Jak dlouho se nacvičuje jeden konkrétní chvat v judu?

Chvat se učíme v podstatě celý život. Je to tisíce a tisíce nástupů, než jsme schopni daný chvat použít v závodě. Soupeř vaše chvaty dopředu většinou zná. Hodit soupeře, který to čeká, to už opravdu musíte mít chvat hodně nacvičený.  Každý trénink je potřeba to stokrát zkoušet a zkoušet, a pak to máte tak zautomatizované, že jste schopný i v té únavě ze zápasu tam ten dobrý chvat vpálit a soupeře pokořit.


Jak osobně vnímáš trénink s Lukášem Krpálkem? Je to pro tebe velký vzor? 

Je to pro mě kamarád a vzor. Hlavně je to úžasný člověk a osobnost. Člověk si od něj má pořád co brát nejen v judu, ale i v životě. A když s někým trávíte na soustředěních a závodech víc času než doma, už to berete tak, že je to vaše druhá rodina.

Bereš i ostatní judisty, se kterými trénuješ, i když proti nim pak zápasíš, jako rodinu a ne jako konkurenci? 

Ano. I když spolu zápasíme, jsme pořád rodina a lidé, co mají stejný sen, a snažíme se ho společně dosáhnout. I když jsou to soupeři, tak se prostě vzájemně potřebujeme, abychom se posouvali dál.

Aktuálně studuješ na Univerzitě Palackého v Olomouci fakultu tělesné kultury. Chystáš se po aktivní kariéře sportovce na trenérskou dráhu? 

Člověk už teď musí přemýšlet, co se životem dál. Judem se člověk moc nezajistí, tak je důležité mít v hlavě nějaký plán, co dělat po skončení kariéry. Já přemýšlím o trenérské dráze. Mezitím potřebuju být i co nejlepší závodník a vědět i co nejvíce z toho psychického, mentálního pohledu. Snažím se školou neustále rozvíjet.

 Judo je i určitá životní filozofie. Studoval jsi principy juda, když jsi s ním začínal? 

Když jste mladý, tak se tyto principy učíte, ale poté už tím žijete. Máte ty principy zautomatizované. Jednou jste judista, tak byste se tak měl chovat i po celý život. Věřím, že si i já zachovám úctu ke starším, k trenérovi i k dalším lidem, kteří se v mém životě objeví. 

Zpět na výpis článků