Doprava zdarma od 1 500 Kč Nezávazná rezervace Vrácení do 30 dnů Věrnostní program E-SHOP 605 237 990, Po - Pá 9:00 - 16:00
eshop@alpinepro.cz

Pepa Dostál si po vítězství v nominačních závodech v Račicích dopřeje odpočinek i sladkou odměnu

Pepo, máš za sebou první nominační závody. Jaký z toho máš pocit?

Jsou to sice třídenní závody, kde se jede kilák, pětistovka a dvoustovka, ale pro mě byl stěžejní ten singl, který se jel jako první závod, povedl se mi, tak jsem rád, že už nemusím být nervózní. Jel jsem dneska ještě debla, ale to jsem si s parťákem chtěl vyloženě jen užít a dost nás překvapilo, že jsme asi 800 metrů konkurovali té nejrychlejší lodi, ale pak nám trochu ujeli. Ale jsme spokojení, jelikož máme v rukách pár cenných skalpů.

V rozjížďce na kilometrové trati jsi byl druhý, tam to úplně nevyšlo, panovala u tebe nervozita před startem ve finále?

Byl jsem druhý záměrně, protože vím, že někteří kluci taktizovali a počítali s tím, že já vyhraju a mohli se svést se mnou. To jsem jim chtěl překazit. Takže jsem „hlídaně“ dojel jako druhý a alespoň jsem se tak nevysílil. Klučinu, co vyhrál, to dost nakoplo, tak se skoro začal po rozjížďkách prohlašovat za vítěze, ale ve finále už to bylo něco jiného.


Dnes si tady měl i podporu v podobě svých rodičů. Jezdí na všechny tvoje závody?

V poslední době ano, když jsem byl malý, tak nejezdili vůbec, ale od té doby co vyhrávám… J

Máte tady dohromady závody i se žactvem a dorostenci, takže se jezdí od rána až do večera. Jaké to je čekat na ten svůj závod? Chodíš se třeba podívat i na ty dětské a podpořit nové generace?

Já se přiznám, mě tohle trochu rozčiluje. Musíme dřív vstávat a tak dále. Ale pro mě je důležité soustředit se na ten svůj závod, ale když vidím juniory, tak se vždycky rád podívám, jak jedou, abych věděl, koho se do budoucna mám bát a s kým počítat do posádkových lodí. Ale pak je příjemné, když tady jdu a děti si na mě ukazují a pokřikují na mne, to mi vždycky zalichotí.

Čím se za dobré výkony v Račicích dneska odměníš?

Vzhledem k tomu, že včera i dneska jsem si koupil velkou čokoládu „dary moře“ a už jsem je obě snědl, tak asi vyrazím s parťákem do Roudnice nad Labem a nakoupíme nějaké další slaďárny.

Nedávno ses vrátil ze soustředění z USA a máš za sebou i soustředění a první závody v Račicích. Jak bude dál probíhat tvoje příprava směrem k srpnovému MS v Račicích?

Tréninková soustředění probíhají v jednom kuse. Vesměs doma v Praze téměř netrénujeme, ale jsme hlavně v Račicích. Tam máme přesně dané bójky, vzdálenosti… další výhodou je, že tam neteče voda, takže můžeme srovnávat, porovnávat, víme přesně, jak na tom jsme. Můžeme trénovat přesně, jak potřebujeme. Po nominačkách v Račicích pojedeme pravděpodobně na světové poháry jen do Szegedu a Bělehradu, pak se přesuneme do italského údolí Livigno na vysokohorskou přípravu. Po ní bude následovat MČR a vše budeme směřovat k onomu mistrovství světa v Račicích, které bude na konci srpna.

Ty sám jsi oficiálním ambasadorem MS v Račicích. Budeš součástí nějaké propagační roadshow? Jak se snažíš nalákat fanoušky do Račic, abys měl v srpnu co největší podporu v publiku?

Největší zásluhu směrem k propagaci MS zatím dělá moje mamka, která na všech svých koncertech říká, ať se diváci přijdou podívat. Už vypravuje několik autobusů J, tak jsem zvědavý, jestli jí to všechno vyjde J. Samozřejmě využívám i své sociální sítě a spolupracuju se svazem.  Absolvoval jsem několik profi focení a určitě se pojedu podívat na nějaké roadshow k představení MS. Budu tam mít přednášky o pádlování a autogramiády.

Můžeš popsat rozdíl v přípravě v zahraničí a doma?

Velký rozdíl je v počasí. V zimě a na jaře je v USA prostě parádně. V Račicích je to už jen o dolaďování. Těch tréninků je míň, ale jsou o to intenzivnější a kratší. Další velký rozdíl je, že v USA jsem jen kvůli soustředění, takže vše podléhá tomu tréninku. V ČR musím řešit i další věci na úřadech nebo i osobní věci.

Kde se ti připravuje nejlépe? A proč?

V Livignu, tam je totiž nejlepší čokoláda J. Ne, já oblíbené místo asi nemám. Každé má to svoje. Vše má své krásy a nešvary. USA je super počasím, u nás mrzne a tam se pár měsíců ohřívám, ale chybí kontakt s rodinou a kamarády. V Račicích je krásný, že můžeme odjet do Roudnice nad Labem do cukrárny na kafíčko a zmrzlinu a v Livignu je kouzelná příroda. K mým oblíbeným místům patří i Kadaň, kde zase perfektně vaří J.

Kolik hodin denně trávíš aktivním sportem nebo s tím spojenou regenerací?

Trénuju tak 3 – 4 hodiny denně, což není moc. Regeneruju nejradši spánkem, takže po obědě si dávám tak dvě hodinky na dobití baterek na další trénink. Ale není to o tom, že bych si dopoledne zatrénoval a pak měl volno. Nezdá se to moc, ale musím si dávat hodně velký pozor na životosprávu. Je to opravdu rozvržený tak, že celkově se tomu věnuji 10 – 12 hodin práce a přípravy denně. Nemůžu se třeba nasnídat a za 20 minut trénovat.

Říkáš, že regeneruješ hlavně spánkem, sauna a masáže nepatří k tvým oblíbeným částem tréninku?

Hodně dělám kompenzační cvičení. Když mám například nějakou disfunkci nebo mě něco bolí, s parťákem Pavlem Davídkem, který se mnou nejen pádluje, ale je i můj osobní fyzioterapeut, posiluji, takže spíš než nějaké masáže a sauny je to u mě o posilování a rovnání jiných svalů. Saunu jsem měl vždycky rád, ale teď jsem měl problémy s dutinami, takže jsem to radši vynechal a k masážím nemám vztah. To radši zmasíruju svoji peněženku v cukrárně, než abych si zašel na masáž J

Jak vypadá tvůj běžný sportovní den a jak trávíš den, když máš od sportu úplně volno?

Když mne čeká trénink, tak jsem obvykle v 10 hodin na vodě, teda spíš v 10:05 J Jsem trochu nedochvilný, což trenéra štve, ale nějak se mi nedaří na trénink dojet včas J. V lodi trénuju zhruba 90 minut, poté se kolem 12 přesouváme na oběd. Z něj často přejíždíme do cukrárny, kde si dáme kafíčko a něco sladkého. Po obědě si jdu na chvíli lehnout a odpoledne mne čeká další trénink na vodě a potom posilka nebo běh.  Ve volném čase jsem teď hlavně přestavoval byt v Karlíně. V poslední době jsem měl nejčastěji v ruce akuvrtačku. Montoval jsem skříně a další nábytek, ale už se snad blížím do finále J. Letos jsem se taky vrátil ke hře na kytaru. V dětství jsem hrál poměrně často, ale časem mne to přestalo bavit. Teď si při brnkání na kytaru dobře odreaguju.  Ale jinak chodím často na ryby, občas si s kamarády kopnu nohejbal, a když se zadaří, tak zajdu podpořit i ségry na jejich volejbalové turnaje.

Od začátku roku s námi aktivně spolupracuješ na testování našich kolekcí. Měl jsi možnost vyzkoušet spoustu oděvů. Co bys na našem oblečení vyzdvihl a co bys obráceně zkritizoval?

Hodně se mi líbí design u většiny produktů a taky funkčnost materiálů, která splňuje všechny mé nároky. U některých kousků bych vzhledem ke své atypické postavě potřeboval upravit střih, málokdo je tak velký jako já J, jsou mi trošku kratší rukávy, ale na tom už pracujeme. Hodně dobře mi sedly volnočasový trička, která mají dobrou délku. Stávalo se mi u jiných značek, že nebyly dost dlouhé, ale ty alpiňácké my záda kryjí dobře.  Doplnil jsem si šatník taky o věci, které jsem dříve nenosil. Nově jsem si oblíbil lehké sportovní bundy, kterým jsem dříve tolik nevěřil, ale zjistil jsem, že opravdu dobře fungují a začal jsem je využívat na běžecké tréninky. 

Jaký je tvůj neoblíbenější kousek z aktuální kolekce?

Zamiloval jsem si zelenou mikinu s vysokým stojáčkem u krku, která mě teď krásně zahřívala v  chladných jarních dnech. Ze sportovní kolekce rád do posilky nosím funkční šedivé triko HETT, které má příjemný materiál.

Je nějaký rozdíl mezi funkčním oblečením, které používáš k tréninku na kanále a tím, které nosíš do posilovny?

Oblečení na vodu musí být hodně těsné a nesmí příliš zadržovat vodu, svými vlastnostmi se hodně podobá funkčnímu oblečení, které si beru třeba jako spodní vrstvu na běžky pod mikinu. Do posilovny si beru oblečení s volnějším střihem, které zase dobře odvádí pot.

Většina lidí aktuálně plánuje dovolenou. Když bys mohl svým sportovním přátelům ze zahraničí doporučit místa, která by měli navštívit v Čechách, jaká by to byla?

Určitě by to byl Český Krumlov, který má specifickou geologickou stavbu. Vltava se tam zajímavě kroutí kolem města a i zámek a tamní krajina je krásná. Jako druhé místo bych zvolil Prahu. Provedl bych je starou částí, kterou mám hrozně rád. Vzal bych je na Staromák, Vyšehrad, Pražský hrad i do parku na Petříně. Ten je mi hodně blízký, protože jsem kousek od něj studoval gymnázium v Nerudovce. S klukama jsme po škole vzali míč a šli si na Petřín zahrát fotbálek.  Z dětství mám na něj krásné vzpomínky. 

Zpět na výpis článků