Doprava zdarma od 1 500 Kč Nezávazná rezervace Vrácení do 30 dnů Věrnostní program E-SHOP 605 237 990, Po - Pá 9:00 - 16:00
eshop@alpinepro.cz

Kanoista Josef Dostál si v Račicích dojel pro titul mistra republiky

Kanoista Josef Dostál si v Račicích dojel pro titul mistra republiky

Josef Dostál

Pepo, máš za sebou dva úspěšné závody na domácím mistrovství republiky. Vyhrál jsi individuálně pětistovku a s tréninkovým parťákem Pavlem Davídkem i debl na kilometrové trati. Panuje tedy s dneškem spokojenost?

Zajel jsem dobrý čas a celkově jsem spokojený po peripetiích, které předcházely startu. Minulý týden jsem promarodil, takže jsem se v tomto týdnu spíše rozjížděl. Měsíc jsme teď nejezdili traťový tempo, takže jsme se s tím  v samotném závodě i s parťákem Pavlem Davídkem nedokázali úplně srovnat. Bylo to takový dost kostrbatý. Za vítězství na pětistovce jsem rád. Nebyl to můj nejlepší výkon, ale na vítězství to stačilo. Jsem rád, že jsem porazil i Kubu Zavřela, který právě na pětistovce zvítězil na evropském šampionátu v Plovdivu ve světovém rekordu a dneska bral 4. místo. Je to o tom, že to někdy člověku sedne a někdy ne.

Josef Dostál Josef Dostál

Ty jsi evropský šampionát v Plovdivu vynechal. Bylo to z důvodu dlouhodobé přípravy na Mistrovství světa v Račicích?

Původně jsme chtěli do Plovdivu jet, nicméně to nezapadalo do naší přípravy. My totiž jezdíme devět týdnů před MS na vysokohorské soustředění do Livigna, potom se vrátíme a většinou jsme dost zdrchaný, hodně špatně se nám pádluje, nemáme naježděný traťový tempo. Evropa byla pět dní po našem návratu z Itálie, takže jsme závody v Plovdivu záměrně vynechali, abychom mohli potrénovat a srovnat se s aklimatizací.

MS v Račicích je už za měsíc. Kanál tady máš naježděný dost. Když by sis měl přát na závody ideální podmínky, jaké by to byly?

Pro mě by bylo nejlepší, kdyby moc nefoukalo. Silný vítr by zvedl vlny a v tom mi moc nevyhovuje jezdit. Takže ideálně jen nějaký lehký svěží vánek.  Hlavně, aby byl buď přímo ze zadu nebo ze předu. Když fouká boční, tak to zvýhodňuje krajní dráhy, které jsou schované pod břehem.

V jaké závodní dráze bys tedy chtěl ideálně startovat?

Chtěl bych startovat na pětce, v dráze favorita. Když to nebude pětka, tak na devítce. Je to moje oblíbená dráha, ze které se mi podařilo už pár hezkých výsledků.

Josef Dostál

Na světových pohárech v Maďarsku a Srbsku jsi pětistovky vyhrával docela s přehledem, nicméně na kilometrové trati zatím ty úspěchy takové nebyly. Jak to vidíš směrem k MS. Může pro tebe být vítězství na pětistovce snadnější než na kilometru?

Zajet výsledek na kilometru pro mne bude určitě těžší. Je ale pravdou, že ani v Szegedu ani v Bělehradě jsem se nepotkal s dobrými podmínkami. V Szegedu bohužel byly velké vlny a foukalo do zad a v tom moc jezdit neumím. V Bělehradě jsem měl před závodem lehký úpal či úžeh, takže se mi večer hodně špatně spalo a hned po ránu jsem byl poměrně vyčerpanej a ve finále jsem nebyl dostatečně agresivní. Tak doufám, že se mi nestane to samé na MS a budu v Račicích moci bojovat s těmi nejlepšími.

Očekává se, že v Račicích bude silná podpora českých diváků. Když by ti měli fandit, mají stát po celé trati závodu nebo stačí posledních 200 m. Přeci jen jsi těžší váhové kategorie a ty starty nejsou úplně tvá silná stránka a nejezdíš hned od začátku na první pozici.  

Uvidíme. Ta poslední čtvrtka, je pro mě určitě nejdůležitější. Tam ten řev fanoušků člověka vždycky vybudí k lepším výkonům.

Dneska jste vyhráli v deblu, nemrzí tě, že na MS pojedeš jenom individuální disciplíny a že si nevychutnáš takový ten společný týmový úspěch, jako jste měli kdysi ve čtyřkajaku?

Ani ne. Přemýšleli jsme s trenérem před sezonou, které závodní kategorie by mne nejvíce bavili a shodli jsme se, že pro mě bude nejvhodnější právě pětistovka a kilák. V tom deblu by to určitě taky bylo fajn, ale nemyslím, si, že bychom měli na medaili. Ty šance v singlu jsou přeci jen vyšší.

Jak jsi v závěrečné přípravě hřešil, co se týká jídla. Ty se hodně odměňuješ sladkým a jinými dobrotami. Dneska po MČR sis dopřál tlačenku….

Před Livignem jsme zašli k výživovému poradci. Trošku jsem upravil svůj jídelníček, takže teď už do sebe sladké neperu po kilech, jako to bylo dřív, vlastně skoro vůbec. A nějaké výsledky už to má. Trošku jsem i ubral na váze.

Můžeme očekávat, že ve finále v Račicích sfoukneš svoji pověstnou pistoli po protnutí cíle?

Udělám všechno pro to, aby se tak stalo.

Máš už naplánované nějaké aktivity po MS, kde tě budou moci fanoušci potkat na autogramiádách?

Pár termínů už tam je. Hned v úterý 29. srpna bych měl otevírat novou prodejnu ALPINE PRO v Palladiu v Praze. Po MS potřebuju taky zapracovat na věcech ve škole. Udělám si takové pracovní září a v říjnu vypadnu někam na čtrnáct dní na dovolenou a pak zase naskočím zpátky do tréninku.

Jak se dá skloubit studium a dráha profesionálního sportovce?

Hrozně těžce. Člověk když přijde z tréninku, tak je hodně unavenej. Otevřít knížku bývá hodně velký problém, takže tu školu doháním většinou v září po mistrovství světa. Doufám, že se mi podaří těch zkoušek udělat, co nejvíce.  

Máš pro fanoušky nějaký vzkaz směrem k Račicím?

Aby hodně křičeli v cíli. Čím hlasitěji, tím líp J.  

Zpět na výpis článků