Kajakář Jiří Prskavec ovládl nominační závody na kanále v pražské Troji a těší se do Brna na T-Mobile Olympijský běh

Předolympijskou sezonu zahájil výborně. V každém nominačním závodě vystoupal na stupně vítězů a na kanále v pražské Troji i zvítězil. Před sebou má ale nyní náročné týdny. Čekají ho státnice na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra, narození prvního potomka a také závěrečná příprava na mistrovství Evropy ve francouzském Pau, které proběhne koncem května.

Jirko, během nominačních závodů jsi vždy byl na stupních vítězů, ale až v  posledním závodě v pražské Troji se ti podařilo zvítězit. Jak jsi se závodní formou spokojen?

V každé jízdě na nominačních závodech v Troji i Veltrusech jsem patřil k těm nejrychlejším. Většinou jsem vyhrál kvalifikaci, ale v závodě jsem byl druhý. V tom posledním závodě v Troji se to konečně otočilo a já vyhrál, takže jsem spokojenej. Myslím, že jsem ty výkony předváděl kvalitní a získal takovou tu jistotu před mezinárodními závody, že jsem na tom dobře. Když v nominačních závodech dokážete zajíždět přední časy, tak víte, že potom i ve světě můžete konkurovat těm nejlepším, protože i další čeští kajakáři k nejlepším na světě patří.

Nominaci do reprezentačního týmu kajakářů si letos vyjeli Vítek Přindiš a Vávra Hradílek.  Jak kluky na mezinárodních závodech Světového poháru a mistrovství světa či Evropy vnímáš? Jsou to tví  přátelé, nebo soupeři?

Jsme kamarádi.  Všichni se samozřejmě snažíme zajet o stupně vítězů, ale v tom světě to není jen o boji mezi námi, ale i o boji proti tomu světu. Takže se navzájem podporujeme. Snažíme se na trati bojovat o každou vteřinu a jet, co možná nejlépe. Celkem se nám to daří. Jak s Vávrou, tak s Vítkem jsem v reprezentaci strávil několik let. Týmové hlídkové závody nám většinou dobře vycházely, takže se na ně těším.

Na závodech Světového poháru ve vodním slalomu  bude bohužel chybět tvůj tréninkový parťák Ondřej Tunka, který v náročné nominaci jen těsně prohrál s Vávrou Hradílkem. Ovlivní to nějak vaši společnou přípravu před mezinárodními závody?

S Ondrou budeme v týmu trénovat i nadále tady v Čechách. Na Světovém poháru bude z naší tréninkové skupiny bohužel jen Kačka Kudějová.  Kluci budou objíždět závody světové série vodního slalomu, kterých také není málo. Věřím, že se příští rok o nominaci zase poperou.

Co tě čeká v nejbližších týdnech kromě porodu tvého prvního potomka a závěrečných státnic na vysoké škole?

Narození syna je asi určitě to nejdůležitější v těch nejbližších dnech. Trochu to asi ovlivní i mou závěrečnou přípravu před mistrovstvím Evropy ve francouzském Pau. Vyrazím tam v tom nejzazším možném termínu. Bude hodně záležet na tom malém, kdy se rozhodne vykouknout na svět. Doufám, že to stihne před ME a že si ho trochu užiju, než odjedu do Francie.  

Jak se na novou otcovskou roli připravuješ?

Měl jsem velkou radost, když mi Terka řekla, že budu brzy táta. Omezil jsem pak trochu aktivity s kamarády a čas u vody, abych trávil více času s ní hned od začátku těhotenství. Tím že Terka může pracovat z domu, je to pro nás velká výhoda. Může se mnou objíždět závody i soustředění. Tak věřím, že až se malý narodí, přibereme ho k nám a bude tak trochu vyrůstat na těch závodech a u vody s námi.

Po mistrovství Evropy vás čekají závody Světového poháru v Londýně, Bratislavě a Tacenu. Patří tamní tratě k tvým oblíbeným?

Na všech tratích už jsem někdy zajel hezké výsledky, takže je mám vesměs rád. Asi nejnáročnější pro mne bude právě trať na mistrovství Evropy v Pau. Trénoval jsem na ní na jaře v rámci přípravy a zajel si tam i pár závodů a cítil se v nich docela dobře. Na tuhle trať mám trochu špatné vzpomínky. V Pau se mi vůbec nevydařilo mistrovství světa v roce 2017, kdy jsem vypadl v kvalifikaci.

V Londýně jsem naopak vyhrál svůj první titul mistra světa, tamní olympijská trať se mi líbí. Bratislavu mám taky moc rád.  Byl jsem tam na prvních světových závodech a jezdí se mi tam pěkně. Dlouho tam žádný mezinárodní závod nebyl, tak se tam hodně těším.

Jiří Prskavec v Troji (Fotografka: Jana Mensatorová)

Co vše zahrnuje příprava špičkového vodního slalomáře. Je to jen o tréninku na vodě nebo jej doplňujete i dalšími sporty?

Před velkými závody v přípravě poměrně hodně běhám, abych trochu shodil nějakou přebytečnou váhu. To většinou přichází tak měsíc před prvním velkým závodem. Teď budu mít před sebou čtrnáct dní, kdy budu běhat trochu více. V zimní přípravě jezdíme hodně na běžkách, chodíme plavat a do fitka. Během závodní sezony jsem spíše na té vodě, kterou doplňujeme právě během a různými koordinačními a kompenzačními cvičeními.  

Jiří Prskavec na tréninku v Troji (Fotografka: Jana Mensatorová)

Před Světovým pohárem v Bratislavě si ještě v Brně zaběhneš T-Mobile Olympijský běh. Máš  už za sebou nějaké běžecké závody v této sezóně, nebo to pro tebe bude premiéra?

Asi jednou jsem běžel pětikilometrový závod v Praze na Ladronce, ale jinak to pro mě  bude určitě letošní premiéra. Za poslední čtyři, pět let jsem na žádném běžeckém závodě nebyl. Ale těším se na to. Už samotná atmosféra při natáčení propagačního videa byla příjemná. Těším se, že na závodech potkám i jiné sportovce jako je třeba Saša Choupenitch. Známe se spolu od mládežnické olympiády v Singapuru, ale  potkávám se tak jednou za dva tři roky, tak se těším, až zase pokecáme. Do Bratislavy je to pak na Světový pohár kousek, takže to do mého závodního plánu  nijak nezasáhne.

Vrcholem této sezony bude určitě mistrovství světa ve Španělsku, ale také domácí závody v Troji, které budou uzavírat sérii Světového poháru. Jak vnímáš atmosféru domácích závodů na kanále v Troji?

Mám to v Troji hodně rád. Od malička tady trénuju a závodím. Ta atmosféra tady je vždycky skvělá. Když jsou na startu závodu ti poslední favoriti, atmosféra vždy ještě graduje. Moderátoři tady s publikem dokážou vždy vytvořit neuvěřitelný kotel. Je to úžasný. Jsou to takové nezapomenutelné zážitky. A když se do toho ten závod povede, tak je to skvělý.

Po mistrovství světa ve Španělsku tě ještě čeká další příjemná událost – svatba. Kde ji plánujete?

Bude to pro mě taková krásná třešnička na dortu za celým tím rokem. Svatba proběhne u vody, ale kde přesně si nechám pro sebe J

 

Zpět na výpis článků